Jak víme, důležitou funkcí jater je to, že působí jako jakási čistička látek v našem těle, starají se o zneškodňování a vylučování nepotřebných látek a škodlivin. Takto se starají třeba o to, aby v našem těle nezůstávaly různé chemické přídavky (které se přidávají do potravin, aby se prodloužila jejich trvanlivost), zbytky léků, odbourávají alkohol, ale také kupříkladu toxické látky z kvasinek a mykóz nebo viry. Mimoto se podílejí na tvorbě krve, enzymů a hormonů.
Podívejme se na tento náš důležitý orgán ještě blíže. Játra jsou podstatným, ne-li nejdůležitějším orgánem naší látkové výměny. Se svou váhou kolem 1,5 kg a tvoří v našem těle největší a nejtěžší žlázu ze všech.Vytváří žluč, která z nich odtéká do žlučníku. V něm je uložena a pomocí žlučovodů pak stéká do dvanácterníku. Žluč potřebujeme na to, abychom mohli správně trávit tuky (právě proto jsou často bolesti žlučníku spojeny s konzumací tučných pokrmů).
Správně fungující játra, to je vlastně půl zdraví. Pokud jsou v pořádku a fungují tak jak mají, zvyšují naší imunitu a naše tělo se tak může lépe bránit i závažných chorobám, jako je rakovina nebo ateroskleróza. Co málokdo ví je to, že játra mají vliv i na to jak vidíme: dobře pročištěná játra vám mohou výrazně zvýšit kvalitu zraku.
Ostropestřec mariánský – aby alkohol neškodil
Ten kdo popíjí často alkohol, měl by rovněž popřemýšlet o preventivním užívání ostropestřce dříve, než u něj dojde k nevratnému poškození jater. Bylo prokázáno, že k poškození jater dochází u žen už při denní dávce dvou deci vína, u mužů pak už při denním příjmu tří 12° piv denně a více.
Zajímáte-li se více o hudbutí, detoxikaci a zdravý životní styl, klikněte zde